Inhalace

Pokud veterinář doporučil Vašemu koni inhalaci a cena originálního inhalačního setu pro koně Vám brání tuto metodu zapojit do léčby, můžete si jej sestrojit svépomocí. Náklady se pohybují kolem 1.500 Kč. Následující fotky a návod, jak na to, s námi sdílí Nela Nejedlá, za což jí patří velký dík.

Výroba inhalačního setu

Budeme potřebovat:

  • Inhalátor (=nebulizátor), k dostání je mnoho druhů např.: tento inhalátor, inhalátor ze zahraničí
  • Obal na květináč nebo jiná vhodná nádoba dle proporcí konkrétního koně (příklad pro koně s velikostí full – nádoba o objemu 7 litrů a průměru 26 cm)
  • Nánosník
  • Těsnění
  • Páska na změkčení (např. tato pěnová páska)
  • Oboustranná lepící páska
  • Suchý zip
  • Případně powerbanka, kterou připevníte na obal na květináč, aby na ní mohly být připojeny inhalátory i během inhalace

Odkazy na zboží uvedené výše slouží pouze jako inspirace. Nemáme žádný zájem na podpoře prodeje či reklamě. Najděte si přes vyhledávač jinou vhodnou alternativu, případně sami vymyslete, co jiného byste mohli použít.

Krok 1

Vyměřte a vyřízněte otvory na uchycení inhalátorů (rozměry přizpůsobte svému koni). Do dna nádoby udělejte průduch, kterým bude kůň během inhalace přisávat vzduch. V ideálním případě osaďte tento průduch nádechovým ventilem (umožní nádech, ale při výdechu těsní). Pro náročné – umístěte ještě jeden otvor v horní části nádoby a osaďte ho výdechovým ventilem. Nádechové a výdechové ventily najdete například na respirátorech. Jejich použitím při inhalování minimalizujete ztráty aerosolu.

Krok 2

Vystřihněte kolečka ze silikonové masky inhalátoru ve velikosti otvorů v nádobě z kroku 1 a vložte je do vyříznutých otvorů. Upevněte nánosník na nádobu pomocí suchého zipu, který provlečete skrz poutko určené pro podpínací řemínek.

Krok 3

Na vnitřní okraj nádoby nalepte gumové těsnění. Na vnější okraj nalepte oboustrannou lepící pásku a na ni pěnové těsnění. Konce těsnění pevně spojte (třeba textilní lepící páskou).

Krok 4

Na inhalátory a na nádobu nalepte suché zipy tak, aby inhalátory pevně držely na svém místě i v případě nenadálého pohybu koně během inhalování.

Krok 5

Dopřejte koni čas, aby si na náhubek postupně zvykl. Nespěchejte a berte to jako tréninkový úkol.

Upozornění – délku inhalace, četnost a použití léčiv vždy konzultujte s veterinářem!

Sestrojení inhalačního setu podle tohoto návodu je na vlastní nebezpečí.