Úpravy sena

Která úprava sena je lepší? Zodpovězení této otázky závisí na možnostech majitele a potřebách jeho koně. Níže v tabulkách naleznete výhody a nevýhody jednotlivých úprav sena.

Namáčení sena

+Nízké pořizovací náklady-Velká spotřeba vody (na ponoření sítě s cca 8 kg sena je třeba přibližně 100 litrů vody, ideálně by se voda měla měnit po namočení 1 sítě)
+Seno je očištěno
od prachu
-Seno přichází i o část živiny, ale nejsou zničeny všechny škodlivé mikroorganismy
-Náročná manipulace (namočená síť je velmi těžká)
-V mrazu je namáčení problém
-Seno by se mělo po namočení ihned zkrmit
-U citlivějších koní hrozí riziko zažívacích problémů

Napařování sena

+Napařením je zničeno 99 % plísní, bakterií a roztočů. Seno je očištěno od prachu.-Pořízení setu na napařování (zakoupení drahého originálu, nebo při sestrojení svépomocí materiál cca 2 500 Kč a práce)
+Malá spotřeba vody (na napaření dvou sítí/12 kg sena stačí cca 3 litry)-Při neopatrné manipulaci s vyvíječem páry hrozí riziko opaření
+Snadná manipulace s napařeným senem-Pokud nebudete napařovat v místnosti, kde nemrzne nebo napařování nezateplíte, bude napařování v zimním období trvat déle.
+Napařené seno není nutné zkrmit ihned-Spotřeba elektřiny

Granulované seno

+Seno 100 % bezprašné a bez alergenů-Finanční náročnost
+Relativně komfortní varianta úpravy sena-Časté návštěvy koňského zubaře - při krmení pouze granulovaným senem nedochází k dostatečnému obrušování zubů
-Granulované seno je nutné namáčet
-Během krmení musí být daný kůň oddělen od ostatních
-Některým koním granulované seno nechutná - pomáhá kombinovat s řepnými řízky, sladovým květem a dalšími granulemi

Senáž

+Výživné neprašné krmivo-Špatná kvalita senáže může zapříčinit zdravotní problémy koně, dokonce i jeho smrt
-Načnutý balík senáže má omezenou životnost - je nutné velikost balíku přizpůsobit počtu krmených koní, tak aby se senáž nekazila

Praktický tip

Nevíte, kde začít? Co třeba od toho nejlevnějšího a nejjednoduššího. Postupně pak můžete přidávat na komfortu. Sežeňte si starou vanou (nulové pořizovací náklady), sítě na seno a můžete začít namáčet. Případně místo vany zvolte rovnou takovou nádobu, která se později bude dát používat i na napařování sena. V praxi se osvědčily nádoby na dešťovou vodu. Když se po čase rozhodnete přejít na napařování sena, jen odmontujete kohoutek na vypouštění vody a místo něj napojíte vyvíječ páry spolu s dalšími součástmi napařovacího setu.

Hodí se mít v zásobě jeden pytel granulovaného sena pro případ, že byste nemohli seno namáčet nebo měli poruchu na napařovacím setu. Pokud ovšem máte doma mlsouna, může se stát, že granulované seno neocení.

Dále by Vás mohl zajímat …
Více o namáčení sena
Více o napařování sena

O tom, jak vypadá život koně pouze na granulovaném seně, se dočtete zde.