Vidlice na rozvod páry uvnitř nádoby

Svět není černobílý a platí to i v případě vidlic. 🙂 Existuje více variantu tvarů i materiálů. Ráda bych Vám zprostředkovala základní informace a rozhodnutí, jak bude Vaše vidlice vypadat, nechám na Vás.

Budu moc ráda, když mi napíšete, jakou vidlici jste „vykutili“ a jak se Vám osvědčila (kontakt).

Horizontální versus vertikální vidlice

U originálních napařovacích setů značky Haygain páru uvnitř nádoby na seno rozvádí jeden vertikální hrot (případně více hrotů u větších boxů) s dírami, na který se při napařování napíchne síť se senem. Čímž je zajištěno propaření celého obsahu sítě. Praxí jsme ověřili, že propařit celou várku sena zvládne také vidlice horizontální.

Vertikální vidlici je dobré mít ukotvenou ke dnu nádoby, zlepšíte tak stabilitu vidlice, což oceníte třeba při zachycení oka sítě o vidlici. Naopak Vám to může komplikovat čištění dna nádoby od zbytků sena. Výhodou horizontální vidlice je, že nevyžaduje žádné uchycení, stačí ji jednoduše položit na dno nádoby. Navíc nezabere v nádobě tolik místa, takže můžete napařovat více sena naráz.

Doporučení

Horizontální vidlici koncipujte jako více ukončených ramen, do kterých navrtáte otvory na proudění páry. Vyvarujte se kruhovému tvaru vidlice – pára by rotovala a kondenzovala na vodu, která následně omezí průchod další páry. Pokud máte s kondenzací vody ve vidlici problémy, navrtejte na spodní stranu vidlice drobné otvory, kterými bude přebytečná voda odkapávat.

Vidlice z pozinku

Výhodu vidlice z pozinku představuje odolnost proti vysokým teplotám a korozi. V instalatérských potřebách jsou k dostání tvarovky, trubky se závity a záslepky, takže vidlici nemusíte svařovat, jen sešroubujete jednotlivé díly dohromady.

Potřebný materiál na horizontální i vertikální vidlici je stejný (k dostání celkem za cca 500 Kč):

  • Trubka pozinkovaná s oboustranným závitem 1/2″ x 20 cm -> 4 ks
  • Trubka pozinkovaná s oboustranným závitem 1/2″ x 10 cm -> 6 ks
  • Pozinkované víčko (šestihran) 1/2″ -> 4 ks
  • Pozinkovaná vsuvka redukovaná 1/2″ x 3/8″ -> 1 ks
  • Pozinkovaný T-kus 1/2″ -> 3 ks
  • Pozinkované koleno 90° 1/2″ -> 4 ks

Umístění otvorů na výstup páry z vidlice:

  • Horizontální vidlice -> 32 děr z jedné strany vidlice, abychom zajistili odvod přebytečné vody, máme při napařování otočenou vidlici dírami dolů
  • Vertikální vidlice -> celkový počet také 32, do každého ze čtyř hrotů vyvrtáme osm děr (vždy dvě na každou světovou stranu)

Abychom předešli teplotnímu namáhání dna nádoby a zároveň si usnadnili čištění, vybetonovali jsme dno vrstvou betonu (cca 3-5 cm) a vyspádovali do odtoku.

Vidlice pozink – horizontální (na vybetonovaném dnu nádoby na seno)
Vidlice pozink – vertikální

Železná vidlice

Dalším materiálem pro výrobu vidlice mohou být železné topenářské tvarovky a trubky (např. velikost 1/2 coulu) se závitem. Zavařením špiček vzniknou hroty. V každém hrotu vyvrtáme osm děr (vždy dvě do každé strany). Vidlici a hadici od vyvíječe páry spojuje závit M16 (na fotce níže označen šipkou). Životnost materiálu zkrátí koroze, přičemž pořizovací náklady nejsou natolik nízké, aby tuto nevýhodu vykompenzovaly.

Železná vidlice

Plastová vidlice

O svůj tip na výrobu vidlice z hliníkoplastových trubek se podělila Adéla Zachová a Tomáš Matějů. Trubky 1/2 coulu jsou svařené svářečkou na plastové trubky, která je běžně dostupná. Konstrukci vidlice ukončují plastové záslepky.

Při nákupu trubek se vždy informujte, jaké teplotě smí být daný typ vystaven. Pro napařování sena potřebujeme dosáhnout minimálně 80°C a maximálně 120°C.

Realizace a foto Adéla Zachová a Tomáš Matějů
Realizace a foto Adéla Zachová a Tomáš Matějů