Výsledky dotazníku o dušnosti
Dotazník vytvořila Anet Kršková jako součást své seminární práce z roku 2019 na téma Chronické obstruktivní onemocnění plic (RAO, COPD), též dušnost. Autorce jsme pomohli s oslovením respondentů a níže zveřejňujeme výsledky dotazníku.
Ustájení v číslech
Celkem dotazník vyplnilo 228 lidí. Z těchto respondentů využívá ustájení pro 8 a více koní 40,1 % osob. Naopak v malém kolektivu 1-3 koní žije jen o něco méně dušných koní (35,7 %). Ve stájích s 4-8 koňmi je chováno 24,2 % dušných koní z našeho dotazníkového šetření. Z těchto čísel můžeme soudit, že velikost stáje není při výběru ustájení pro dušné koně rozhodující.
Více než polovina dušných koní (51,5 %) žije v pastevním ustájení. Ve vnitřních boxech chová své dušné koně 31,3 % majitelů. Ostatní majitelé volí různé kombinace venkovních boxů s omezením pobytu venku podle denní doby či ročního období.
Výběh všem
Možnost volného pohybu na čerstvém vzduchu se považuje za základní fyzickou potřebu koně. Pro majitele dušných koní nabývá výběh na důležitosti ještě víc, o čem svědčí fakt, že každý den chodí do výběhu téměř všichni dušní koně dotazovaných (96,9 %). Zbylých 3,1 % mají k dispozici výběh každý druhý den, nebo jen ve dnech, kdy koně nepracují. Jak bylo zmíněno výše, 51,5 % koní je díky pastevnímu ustájení stále venku. Mezi 5-10 hodinami pobývá ve výběhu 38,4 % koní. Méně než 5 hodin ve výběhu tráví pouhých 10,1 % koní.
Podestýlka a seno
Jako nejčastější podestýlku označili dotazovaní slámu (40 %). Kolem 16 % nechává koně bez podestýlky, zhruba stejný počet volí piliny. Cca 10 % dotázaných uvedlo, že používá hobliny a stejný počet lidí preferuje speciální podestýlku pro dušné koně.
Seno před krmení neupravuje 41 % majitelů. Naopak 34,3 % lidí seno namáčí, nebo napařuje (zde porovnání obou metod). Kropení sena používá 22,5 % majitelů, což je ale považováno za nedostačující metodu úpravy sena pro dušné koně (více info v rozhovoru Dušnost očima veterináře). Témeř 14 % majitelů poskytuje koním nepřetržitý přístup k senu, které je namočené, nebo napařené. Celoročně pouze senem krmí 20,3 % majitelů dušných koní, ostatní využívají i pastvu.
Výskyt dušnosti
Do věku 5 let se dušnost projevila u 16,3 % koní. Nejčastěji dušnost začala u koní mezi 5. a 10. rokem. (40,1 %). Mezi 10. a 15. rokem onemocnělo dušností cca 27 %. Věková skupina 15.-20. rok zaznamenala počátek dušnosti v cca 9 % případů. Zbylých necelých 8 % tvoří koně nad 20 let a také případy, kdy majitelé neví, v kolika letech zdravotní problémy začaly.
Jen 3 % koní se objevily během pár měsíců od začátku zdravotních problémů těžké příznaky dušnosti. U více než dvojnásobného počtu koní byly příznaky dušnosti během prvních pár měsíců střední. 52 % dotazovaných označilo projevy dušnosti svého koně jako střední. Lehkými projevy dušnosti trpí téměř 28 % koní, naopak těžká dušnost trápí cca 17 % koní. Asi 3 % majitelů nepopsalo intenzitu příznaků dušnosti svých koní.
Léčba dušnosti
Ve spolupráci s veterinářem léčí své koně 77,5 % majitelů. Nejčastěji jsou používány k léčbě bylinky (81,9 %), dále pak vitamíny (55,5 %) a kortikoidy (32,2 %). Inhaluje 21,1 % koní. Z celkového počtu dotazovaných 228 lidí aktuálně nevyužívá žádné léčebné metody jen 13 osob (tedy 5,7 %).
Léčbu dušnosti bychom s trochou nadsázky mohli přirovnat k alchymii. Většinou člověk musí vyzkoušet více metod léčby než narazí na tu, která jeho koni pomáhá nejvíce. Někteří respondenti se s námi podělili o konkrétní doporučení na základě své zkušenosti. Tento seznam uvádíme pro inspiraci, nejedná se o propagaci konkrétních výrobků nebo o návod k léčbě Vašeho koně. Léčbu koně vždy konzultujte se svým veterinářem! Tipy od respondentů jsme necenzurovali, jejich použití je jen na Vaši zodpovědnost: Ventipulmin, dilaterol, ACC, mucobene, bronchodilatanty, vakcína proti alergenům, Topvet imunita, Balsamic control, Habibi dušnost, Habibi organika, Provet Broncho, Mikrop Herbs, homeopatika, naklíčený ječmen, pivovarské kvasnice, vitamín C, kurkuma, bylinné čaje, sirupy (např. jitrocelový, kašel a nachlazení), mentolová mast do nozder, echinacea, CBD, andrenergika, houba cordyceps, jed tarantule. Mezi tipy nechyběly ani úprava managementu, eliminace prachu ze sena a pohyb s adekvátní zátěží.
Máte vy sami nějaký osvědčený lék nebo tip na dušnost? Pokud ano, neváhejte se nám ozvat (kontakty), třeba právě váš tip vybereme jako téma příštího článku a pomůžete tím dalším dušným koním. 🙂