Zateplení napařováku

Pokud chcete urychlit napařování, je žádoucí napařovací set zateplit. Níže najdete pár tipů z praxe a fotky pro inspiraci.

Přestože zateplíte, nezapomeňte při mrazech po napařování vylít vodu z vyvíječe páry a nechat ji vytéct i z hadice od vyvíječe páry. Nebo si ušetřete práci tím, že vše vyspádujete a voda odteče sama.

Zateplení vyvíječe páry

Při zateplení vyvíječe páry myslete na to, že jej budete potřebovat vylévat (v mrazech nebo v rámci čištění od vodního kamene – více o údržbě v článku Napařování sena). Řešením může být například vykutit krabici ze styroduru 60 mm, ze které můžete vyvíječ kdykoliv vyndat.

Nahrazení a zateplení hadice od vyvíječe páry

Hadici od vyvíječe páry můžete nahradit jinými vhodnými trubkami (např. pozinkované 1/2″). Kvůli snadnější manipulaci je dobré přímo na vyvíječ šroubovat flexi hadici a teprve potom pokračovat pevnými trubkami. My máme dobré zkušenosti s flexi hadicí nerezová 1/2″ x 3/8″ MM 200 mm (tedy u vyvíječe spoj 3/8″ a spoj z druhé strany s dalšími trubkami 1/2″ , délka hadice 20 cm). Je žádoucí volit spíše kratší flexi hadici, abyste minimalizovali tlakovou ztrátu. Na druhu stranu delší flexi hadice zajistí snadnější manipulaci. Trubky jsme zateplili pomocí Tubex Standard izolace 22 x 25 mm (22 mm je průřez izolace a 25 mm tloušťka) a omotali hliníkovou páskou.

Vlevo – zateplení vyvíječe páry pomocí styroduru. Uprostřed – nahrazení hadice vyvíječe páry zateplenými trubkami. Vpravo – kohoutek na vypouštění kondenzované vody po napařování nejen z trubek od vyvíječe, ale i z vidlice na rozvod páry. V mrazech oceníte.

Zateplení nádoby na seno

Při zateplení nádoby na seno se fantazii meze nekladou. Provizorně může místo zateplení posloužit i stará deka. V praxi se osvědčil jako nádoba na napařování sena nefunkční pultový mrazák. Výhodou jsou jeho izolační vlastnosti, takže není třeba jej zateplovat.

Zateplení nádoby na seno v podaní paní Zuzany Charousové. Použitá samolepicí hliníková izolace s tloušťkou 6 mm.
Zateplení nádoby na seno – sud na dešťovou vodu je zateplen polystyrenovými deskami, prostor mezi deskami a sudem je vyplněn montážní pěnou, vnější opláštění dřevo.

Nedosáhli jste při napařování požadované teploty 80°C

  • Pokud se napařovací set nachází venku a jsou velké mrazy, je dobré používat do vyvíječe páry teplou vodu z kohoutku nebo z rychlovarné konvice.
  • V případě, že teplota stoupá jen velmi pomalu, je možné, že voda ve vidlici nadměrně kondenzuje a brání proudění páry, proto jsou klíčové nejen otvory na rozvod páry do sena, ale i na zajištění odvodu přebytečné vody z vidlice (více o vidlicích).
  • Pokud teplota vůbec nestoupá a pára uniká z pojišťovacího ventilu vyvíječe, je možné, že Vám v hadici od vyvíječe páry zbylo trochu vodu z předešlého dne, která tam zamrzla a brání průchodu páry. Řešením je dát hadici chvíli na topení, nebo třeba do kyblíku s teplou vodou.
  • Pokud jste ještě nedosáhli požadované teploty 80°C a přitom už ve vyvíječi páry klesla hladina vody na rysku MIN, vypněte vyvíječ páry, dolejte vodu a pokračujte v napařování. (Upozornění: nejdřív vyvíječ vypněte, pak velmi opatrně a postupně povolujte víčko. Všímejte si, jak moc je víčko vyvíječe pod tlakem a povolování víčka tomu přizpůsobte! NIKDY SE NAD VYVÍJEČ NENAHÝBEJTE! Většinou stačí první dvě povolení víčka proložit 2-3 vteřinami a pak už můžete víčko odšroubovat úplně. Pokud ovšem slyšíte při povolování víčka syknutí, buďte opatrní a povolujte víčko pomaleji. Následně do vyvíječe dolejte vodu a znovu jej zapněte.)