Časté otázky k napařování sena
Jak dlouho se po napaření musí čekat, než můžeme seno krmit?
Seno chladne velmi rychle, proto je můžeme krmit okamžitě. Čerstvě napařené seno hezky voní a koním většinou chutná.
Jak dlouho po napaření lze seno skladovat?
Na přesnou odpověď není k nalezení žádná studie. Můžeme vám nabídnout odpověď z praxe. Máme vyzkoušené dva až tři dny bez problému. Delší časový úsek nemáme vyzkoušený. Každopádně seno musí být dobře skladované, ideálně na neprašném místě a tak, aby mohlo dýchat (např. položené na paletě).
Jakou teplotou musí projít seno při napařování?
V tomto se zdroje rozcházejí. Najdete údaje 80 °C a nebo 100 °C. Na správnou odpověď se zeptejte svého koně. My napařujeme našim dvěma dušným koním na 80 °C. Tato teplota napařování stačí k tomu, aby byli úplně bez dýchacích problémů.
Jak dlouho trvá napařování jedné dávky sena?
Délka napařování závisí na velikosti nádoby na seno a kvalitě jejího zateplení. Jako nádobu na napařování sena s kvalitní izolací lze použít starý pultový mrazák nebo lednici, případně můžeme sami zateplit jakoukoliv vhodnou nádobu. Obecně můžeme říct, že napařování trvá zhruba 40 až 80 minut.
Kolik je možné napařit naráz sena?
Množství sena určuje velikost nádoby, v které seno napařujete, a také výkonnost vyvíječe páry. Pro představu příklad z praxe – do pultového mrazáku o objemu 350l se vejdou dvě sítě (kapacita jedné sítě 10 kg a velikost 1x1m), výkon vyvíječe páry 2,2 kW a doba napařování na 80 °C cca 50 minut.
Může napařené seno v zimě zmrznout?
Napařené seno úplně zchladne během pár minut, proto nehrozí, že by zmrzlo a může se ním krmit i v zimě. Naopak mráz nesvědčí vyvíječi páry, proto je třeba vodu po napařování z vyvíječe vylít nebo napařovat v místnosti, kde nemrzne.
Musí být dušný kůň kvůli krmení napařovaným senem oddělen od ostatních?
Ne, nemusí. Napařením ztratí seno malou část živin, proto je možné takto upraveným senem krmit dlouhodobě i zdravé koně. Na druhou stranu napařovat pro hodně koní může být náročné. V praxi se nám osvědčila varianta, kdy dušňák žije pouze s jedním spolubydlícím a napařujeme tedy celkem jen dvěma koním.
Pokud jste výše nenašli odpověď na to, co by vás zajímalo, napište nám.