Napařování sena

Častou příčinou dýchacích problémů u koní bývají plísně, bakterie a prach ze sena. Pomocí napařování zbavíme seno až 99 % těchto spouštěčů dušnosti. Aby bylo napařování účinné, mělo by být seno vystaveno teplotě minimálně 80 °C. Jako horní hranice pro napařování se uvádí teplota 120 °C.

Pokud máte dost financí, můžete si koupit certifikované zařízení na napařování (např. výrobce Haygain). Druhou variantou je sestrojit si set svépomocí. Náklady na set popsaný níže se pohybovaly kolem 2 500 Kč.

Odpovědi na časté otázky ohledně napařování sena jsme shrnuli zde.

Výroba napařovacího setu

Co budeme potřebovat

  • Vyvíječ páry (pro napařování 1-2 krmných dávek stačí výkon topné spirály 2,2 kW), pořídit se dá např. v Lidlu, s jeho kvalitou máme dobré zkušenosti, občas je bohužel vyprodaný, určitě lze koupit vyvíječ v jakýchkoliv včelařských potřebách – třeba vyvíječ značky Swiss Biene
  • Nádoba na seno – do objemu 300 l se vejde cca 12 kg sena (lze použít např. nefunkční pultový mrazák – výhodou je jeho izolace, další možností je popelnice nebo nádoba na sběr dešťové vody – k dostání v hobby shopech)
  • Teploměr (zakoupíte v instalatérství)
  • Síť na seno (máme dobré zkušenosti s velikostí ok 4 cm)
  • Vidlice na rozvod páry (není nutné) – my jsme použili topenářské trubky běžně k dostání v instalatérství -> více o vidlici

Drobnosti navíc, které zpříjemní napařování:
  • Prodlužovačka s vypínačem (vyvíječ páry jinak budete muset vypínat vyndáním ze zásuvky)
  • Trychtýř kvůli snadnějšímu nalívání vody do vyvíječe páry
  • Dřevěná paleta na odkládání napařeného sena

Krok 1

Na nádobu, která bude sloužit pro napařování sena, přichyťte teploměr. Teploměr by měl být umístěný v horní části nádoby, nebo přímo ve víku (viz foto níže). Pokud byste chtěli napařování urychlit, je dobré nádobu zateplit – více o zateplení v tomto článku.

Nezateplené napařovací sety s teploměrem ve víku – foto vlevo a uprostřed. Vpravo zateplená nádoba s teploměrem v horní části. Prostřední foto Katka Waclawiecová.

Krok 2

Udělejte otvor do nádoby pro napařování sena, kterým protáhnete hadici od vyvíječe páry. Otvor na hadici je vhodné umístit z boku v úrovni těsně nad dnem nádoby. Pokud dno vyspádujete a otvor na hadici neutěsníte, vyřešíte tím odtok kondenzované vody a velmi si zjednodušíte čištění dna. Na dno nádoby umístíte vidlici na rozvod páry, nebo můžete set používat i bez vidlice. Podrobnější info o vidlici zde.

Pokud chcete, můžete hadici od vyvíječe páry nahradit trubkami a ty následně zateplit (více info v článku Zateplení napařováku).

Vlevo vyspádované dno nádoby na seno a neutěsněný otvor na hadici k vyvíječi páry sloužící pro odtok kondenzované vody. Možností tvarů a materiálů vidlic je mnoho. Foto vpravo Adéla Zachová a Tomáš Matějů.

Krok 3

Než se dáte do napařování, přečtěte si níže uvedené bezpečnostní pokyny a návod na napařování sena. Napařování sena trvá průměrně 45 minut (závisí na okolní teplotě, zateplení setu, množství sena v nádobě, nalití studené/horké vody do vyvíječe páry atd.). Směrodatný při napařování však není čas, ale dosažení teploty 80 °C. Seno neakumuluje teplo – chladne velmi rychle, proto jej můžete zkrmit prakticky okamžitě po napařování. Na druhou stranu při dobrém skladování není problém napařovat den předem. Sítě se senem můžete zavěsit pomocí karabin. Vyhnete se tak zdlouhavému přivazování a odvazování.

Vlevo seno těsně po napaření. Fotky uprostřed a vpravo – sítě zavěšené pomocí karabin. Na napařené seno nedá můj kůň s RAO dopustit. Potom, co jsme začali krmit jen napařené seno a dodržujeme správný management, nemá můj kůň žádné dýchací problémy.

Údržba

Podle potřeby čistěte dno nádoby na seno. Jestliže máte napařovák v zimním období venku, vylívejte po napařování vodu z vyvíječe páry a zbytky vody z hadice. Pokud máte tvrdou vodu, bude se vodním kamenem zanášet topná spirála uvnitř vyvíječe páry – občas po napařování nasypte do vyvíječe páry kyselinu citrónovou (potravinářskou běžně seženete v supermarketu), zapněte, nechte pár minut probublat a pak vodu společně s uvolněným vodním kamenem vylejte. Obvykle stačí od vodního kamene spirálu takto čistit 2x měsíčně (dle tvrdosti vody).

Pokud byste potřebovali poradit s výrobou vlastního setu na napařování, napište nám – kontakty.

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY

  • Myslete na riziko tlakování páry. Každá nádoba určena na hromadění horké páry musí být vybavena přetlakovým ventilem nebo jinou možností případného úniku páry, tak aby se předešlo hrozícímu výbuchu. Z tohoto důvodu je žádoucí malá netěsnost nádoby na seno.
  • Pozor na horkou páru! Při otevírání víka vyíječe páry a víka nádoby na seno se uvolní „oblak páry“, proto se nad tyto části nenahýbejte a raději používejte rukavice.
  • Pozor na kovové části – nesahejte na vidlici na rozvod páry a na kovové části na síti.
  • Seznamte se také s bezpečnostními pokyny, které uvádí přímo výrobce vyvíječe páry.
  • Je nutné zajistit set na napařování před dětmi a nepoučenými osobami. Doporučujeme vytisknout a nechat u napařovacího setu Návod na napařování sena.

Návod na napařování sena

  1. Síť/sítě se senem vložíme do nádoby a zajistíme víko.
  2. Do vyvíječe páry nalijeme cca 4 litry vody-> hladina má být těsně pod ryskou MAX. Pro urychlení napařování můžeme použít teplou vodu z kohoutku nebo z rychlovarné konvice.
  3. Ujistíme se, že hadice vyvíječe páry je dobře uchycená na obou stranách. Zapneme vyvíječ páry. V případě použití studené vody trvá napařování kolem 45 minut. Doba napařování se liší v závislosti na okolní teplotě. Údaj výše platí při okolní teplotě cca 5 °C.
  4. Při napařování dbáme, aby hladina vody ve vyvíječi páry NIKDY NEKLESLA pod MIN. Výchozí množství vody 4 litry vystačí ve vyvíječi páry asi na 1 hodinu.
  5. Až na teploměru ve víku nádoby na seno dosáhneme teploty 80 °C, vypneme vyvíječ páry.
  6. Nasadíme si rukavice. Víko nádoby na seno mírně stáhneme směrem k sobě, aby pára unikla na protější straně nádoby. Pozor při manipulaci s víkem, je horké a může z něj kapat z vnitřní strany horká voda.
  7. Seno téměř nedrží teplo, takže jej můžeme ihned zkrmit. Stačí malé vydýchnutí v řádu vteřin. Jednu síť pověsíme na večerní krmení a druhou necháme nachystanou na ranní krmení. V případě vyšší krmné dávky sena napaříme více sítí -> postupujeme znovu od bodu 1.
  8. Pokud mrzne, vylijeme vodu z vyvíječe páry a necháme ji vytéct i z hadice.

Možné poruchy a problémy

Od podzimu 2018, kdy jsme začali napařovat seno, jsme se setkali třikrát se stejnou poruchou a sice se spálením topné spirály. Zapomněli jsme včas vypnout napařování a hladina vody ve vyvíječi páry klesla pod rysku MIN. Sám vyvíječ páry má pojistku, která jej vypne. Jenže pokud vystavíte přístroj této krajní situaci několikrát, topná spirála uvnitř se zničí. Naštěstí stačí jen vyměnit spirálu za novou a problém je vyřešen. Cena topné spirály se pohybuje kolem 350 Kč a je k dostání ve včelařských potřebách. Po těchto zkušenostech jsme si koupili dvě rezervní spirály a od té doby, co jsme je pořídili, nebyly potřeba. Poučili jsme se, že prostě není dobrý nápad zapnout napařování a vyrazit na vyjížďku. 🙂

Jinak jsme řešili jen drobné problémy, které vznikly chybou obsluhy a většinou měly za následek zpomalení nárůstání teploty v nádobě na seno. Jednalo se například o špatně přišroubovaný uzávěr vyvíječe páry, nedovřené víko nádoby na seno, apod. Aktuálně už je pro nás používání napařovacího setu stereotyp, obsluhovat se jej naučili všichni v naší stáji bez problémů.

Co dělat, když nastane porucha napařováku, která se vám nedaří vyřešit obratem, ale vy potřebujete krmení pro svého dušňáka? Pro takovou situaci se hodí mít možnost namočení sena, koupený pytel granulovaného sena nebo ještě jeden rezervní vyvíječ páry, kterým nahradíte ten porouchaný.

Sestrojení napařovacího setu podle tohoto návodu je na vlastní nebezpečí.